» מרכז מידע » נהר התמזה אנגליה »
בחר אזור:
היום הלילה מחר
9°c 3°c 8°c
*הנתונים בחסות weather.yahoo.com
פרסומות

נהר התמזה אנגליה

נהר התמזה
נהר התמזה
Thames
בדרום אנגליה
נהר התמזה הוא אחד הנהרות הגדולים והמפורסמים בעולם,
אורכו הוא כ 340 קילומטר רוחבו משתנה בהתאם לכמות המים הזורמים בו, מקור השם הוא מיוונית, חשיבותו העיקרית של הנהר
היא העובדה שהוא עורק תחבורה החוצה לשניים את העיר לונדון אחת הערים הגדולות והמפורסמות בעולם.
מוצאו של הנחל בגובה 110 מטר מעל הים הוא ליד הכפר קמבל באזור קוטסוולדס שקרוב מאוד למערב אנגליה לכיוון אירלנד ומתחיל להתפתל ולאסוף
פלגים נוספים בעיקר סמוך לאוקספורד, בהמשך הנהר עובר בוליגפורד דרומה דרך רידינג אוסף בדרכו עוד נחלים וממשיך מערבה למרלו,
מידהנד, וינדזור, חותך את העיר לונדון לשניים עובר בהמפטון, גריניץ' , סאוטהנד ונשפך לים הצפוני לתוך התעלה האנגלית היא תעלת לה מאנש שמפרידה בין אנגליה לצרפת. בעונת הגשמים כי רבים הם הנהר מכיל את מי הגשמים אך בהפסקת הגשמים,

נהר התמזה

חלקו המזרחי של הנהר מתמלא במים של הים עד לעומק של כ 100 קילומטר לתוך היבשת.
עד שנת 1814 הנהר היה קופא בחורפים והוקמו שווקי חורף על משטחי הקרח, אחרי שנה זו הטמפרטורות לא ירדו הפסיק הנהר לקפוא והירידים לא הוקמו.
החל מהמאה ה 18 הפך הנהר לערוץ תחבורה ראשי, כמויות המעבורות והאוניות ששטו על הנהר הייתה עצומות ואלפי טונות סחורה היו עוברים על הנהר כל יום, אוניות נוסעים רבות היו מעורבות בתאונות והידועה שבהן האוניה הנסיכה אליס עם האוניה יילוול קסל
בסיכום התאונה נספרו כ 600 הרוגים. אפילו יש סיפור על קינג ג'ורג' ששט על הנהר וביקש מהתזמורות לנגן חזק על מנת שלא ישמעו את מאות המלחים שחתרו במשוטים.
ברבות השנים הוקמו על גדותיו של הנהר מפעלי תעשיה רבים עם כל המשתמע מכך, המפעלים פלטו לנהר פסולת רבה וגם הביוב של חלק מלונדון זרם אליו הזיהום כל כך גדול ומסריח שאף קיבל את שמו הסירחון הגדול,
הפרלמנט הבריטי לא יכול לשאת את הסירחון והעתיק את מקומו מגדות הנהר עד להמצאות הכסף הנדרש לבניית מערכת ביוב תת קרקעית בתוך גדותיו של הנהר, ככה הופסקו הזרמת הביוב לנהר והסירחון פסק.
בשנות השמונים היו תקופות של גשמים עזים כמויות המים גרמו לנהר לעלות על גדותיו ולהציף את רובעי לונדון הסמוכים לנהר, דבר זה חייב בנית חומת מגן וכך נמנעו הצפות של התמזה בכל פעם שהגשמים העלו את פני הנהר.
לא נפקד מקומו של הנהר בסיפורי סופרים ובסרטים רבים, כמעט בכל סרט על לונדון מראים את הנהר או את אחד מגשריו, המפורסם ביותר הוא עליסה בארץ הפלאות.
שתי האוניברסיטאות המפורסמות ביותר באנגליה אוקספורד וקיימברידג' עורכות על הנהר תחרויות סירות ומרוצי תחרות הזוכים מקבלים מלגות לשנה הבאה.
ככל שגדלו אזורי התעשייה ועמם אזורי מגורי העובדים גדלו הצרכים למעבר נוסף מגדה אחת לשנייה של הנהר, לקראת המאה העשרים הוחלט לבנות גשר נוסף חוץ מהמעבר התת קרקעי שכבר היה קיים,
גשר שיחבר את גבעת מצודת לונדון ורובע סאת'רק. 50 הצעות לבניית הגשר הוגשו כמובן שמהנדס העיר לונדון זכה, לפי עצתו בנו את גשר הטאוור המורכב משני מגדלים בגובה של כ 60 מטר את חלקם העליון חיברו מעברים להולכי רגל,
ומחלקם העליון ירדו כבלים חזקים למרכז הגשר שהיה מחולק לשניים, והיו מורמים למעלה על מנת שספינות גבוהות יוכלו לעבור.
הולכי הרגל ויתרו על התענוג בעליה על המדרגות והיו מחכים להורדת שני חלקי הגשר למקומם לידיעה כללית כל חצי גשר שוקל 1000 טון ומורם באמצעות חשמל לאחר ששנים רבות הורם על ידי מנועי דיזל.
הגשר מחבר את גבעת מצודת לונדון ורובע סאת'רק, ובנייתו נמשכה 8 שנים. עוד גשרים נוספים על הנהר הם גשר לונדון עתיק הימים, שנשרף ונבנה כמעט כל פעם שסיימו לבנות אותו, לאחר כל מלחמה היו חייבים לבנות מחדש את הגשר.
לקראת תחילת המאה העשרים נבנה גשר חמשת הקשתות, לפי הסיפור אמריקאי אחד קנה אותו ב 1968 ב 2 וחצי מיליון דולר וחשב שהוא קונה את גשר הטאוור גשר באמריקה, הסיפור אומר לאחר שהבין שהגשר לא באמריקה אז הוא העתיק את הגשר לאריזונה באמריקה.
גשר המילניום על התמזה הוא גשר להולכי רגל הבנוי מאלומיניום זכוכית ברזל ובטון. בשנת 2000 בסיום בנייתו צעדו עליו בבת אחת 2000 איש והגשר התמוטט, עברו שנתיים על מנת לבנות אותו מחדש.
גשר נוסף הוא גשר וסטמינסטר המחבר את רובעי שכונות וסטמינסטר עם הארמון, הגשר נצבע בירוק כצבע כיסאותיהם של בית הנבחרים. נכון להיום הוא מורכב משבע קשתות כאשר במקורו עקב חולשת החומרים היו יותר מ 10 קשתות ויותר נמוכות.
מעברים תחת נהר התמזה :
החל משנת 1843 כאשר הבינו שלא ניתן לבנות גשרים מספיק חזקים וגבוהים שיאפשרו לאוניות גדולות לעבור על הנהר, החלו בכריית מנהרות מתחת לנהר.
אדמת החימר עזרה מאוד בכריית המנהרות שלאחר סיומן שופרה כל התקשורת והתעבורה משני צידי הנהר והחלה תנועת רכבות סחורות ואנשים שיכלו לעבוד בצד אחד של הנהר ולגור בצידו השני.
נכון להיום קיימות כ 17 מנהרות תת קרקעיות, חלקן רק לרכבות חלקן כלי רכב וחלקן משולבות לשני הכיוונים.

ואלו חלק ממנהרות תחת נהר התמזה ממזרח למערב :
מנהרת מעבר דרטפורד כלי רכב כפולה.
מנהרת דרטפורד לתקשורת.
מנהרת וולוויץ' מנהרה להולכי רגל.
מנהרת בלקוול בין צפון גריניץ' לפופלר משנת 1967.
מנהרת ג'ובילי לרכבת תחתית.
מנהרת דוקלנדס הרכבת הקלה.
מנהרת קו ג'ובילי הרכבת התחתית.
מנהרת רות'רהית'.
מנהרת התמזה הראשונה בעולם נבנתה בשנת 1843.
מנהרת טאוור משנת 1870 מנהרת תקשורת .
מנהרת קו נורת'רן אינה בשימוש עקב רוחבה כ 3 מטר.
מנהרת קו הרכבת התחתית ווטרלו סיטי.
מנהרת קו נורת'רן קו בייקרלו רכבת תחתית .
מנהרת קו הרכבת התחתית ויקטוריה.
לסיכום :
נחל התמזה היה ויהיה אחד הנהרות המפורסמים והגדולים בעולם, עד היום משתתף בסרטים רבים ואף בסרטים מצוירים וסרטי ילדים, לא שוכחים את התקפות הגרמנים במלחמות היסטוריות שידעו את מה לתקוף לפי תוואי נהר התמזה,
עובדה שהייתה לרעת האנגלים והתבטא במיוחד בחיסולו של הנמל הראשי הגדול ביותר של אנגליה בכל הדורות נמל לונדון. אומרים שבתחתית הנהר יש הרבה גופות חלקם של מתאבדים וחלקם הוצאות להורג של כל מיני מאפיונרים, אכן זהו נחל ענק.
x

הדפסה google +1 - uk


שם מלא (אנגלית)
תאריך
טלפון
אימייל
טקסט חופשי:
תודה שהזנתם את הפרטים שלכם, אנו נחזור אלייכם בהקדם .